Ktoré vitamíny a výživové doplnky pomôžu pri prechladnutí?

Predpokladáme, že to poznáte aj vy. Únava celého tela, upchatý nos, kýchanie, bolesť hlavy či hrdla, prípadne opuch sliznice. Áno, to sú najčastejšie príznaky prechladnutia – ochorenia, ktoré čas od času postretne snáď každého z nás. Vraví sa, že zatiaľ čo neliečená nádcha trvá 7 dní, tá liečená týždeň. Správne zvolenými vitamínmi a výživovými doplnkami však môžete zmierniť jej príznaky až tak, že sa budete cítiť fit o čosi skôr. Poradíme vám, ako na to.

Ako liečiť prechladnutie?

V rámci liečenia prechladnutia je najúčinnejšou a zároveň najefektívnejšou prevencia. Okrem vyhýbania sa infekčným ľuďom by ste mali dbať aj na pestrú a vyváženú stravu s množstvom vitamínov a minerálov počas celého roka, pravidelnú fyzickú, resp. športovú, aktivitu a dostatok oddychu. Pokiaľ však prevencia zlyhá a skolí vás prechladnutie, nezúfajte!

Aké vitamíny a výživové doplnky pomáhajú pri prechladnutí?

Čo sa týka vitamínov a výživových doplnkov, pri prechladnutí vám pomôže najmä vitamín C, resp. prípravky s jeho obsahom. Ide o antioxidant, ktorý je rozpustný vo vode. (1) Avšak, na zmiernenie príznakov prechladnutia odporúčame prijímať aj iné vitamíny a minerály. Samozrejmosťou je aj vyvážená strava s dostatočným príjmom tekutín.

Upozornenie: V prípade užívania liekov sa vyhnite kombinovaniu viacerých druhov alebo sa o tom poraďte s vaším lekárom, prípadne lekárnikom!

Aké potraviny si nakúpiť počas prechladnutia?

V rámci vyváženej stravy by ste si mali pri prechladnutí okrem nevyhnutného „céčka“ nakúpiť aj ovocie a zeleninu s jeho obsahom. Ako príklady môžeme uviesť brokolicu, papriku, jahody či citrusové plody. Nezabúdajte však ani na dostatočný prísun bielkovín v podobe chudého mäsa, rýb, vajíčok či strukovín. (2) Každopádne, aj počas prechladnutia sa riaďte starým známym a zároveň osvedčeným – „všetko s mierou“.

Náš tip: Jedným z najosvedčenejších domácich receptov, ktorým sa dá úspešne bojovať proti prechladnutiu, je zázvorovo-citrónový čaj s medom. Pomôcť vám môže aj prírodné antibiotikum v podobe cesnaku, prípadne bylinky ako mäta a medovka, ktoré prispejú k uvoľneniu dýchacích ciest.

 


No a keď už spomíname uvoľňovanie dýchacích ciest, nemôžeme vynechať ani pomocníkov v podobe nosových sprejov a kvapiek, naparovania, horúcich polievok a v neposlednom rade ľahkých prechádzok na čerstvom vzduchu. Áno, to všetko dokáže popri vyváženej strave a správne zvolených vitamínov a výživových doplnkov prispieť k zmierneniu príznakov prechladnutia. A na záver, doprajte si oddych! Prechádzku síce absolvovať môžete, no nepreťažujte sa športovými či inými fyzicky náročnými aktivitami.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie